زبان c

مقدمه ای بر زبان سی

زبان سی C یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و دستور گراست که از برنامه نویسی ساختار گرا و حوزه ای پشتیبانی می نماید . زبان سی توسط دنیس مک آلیستر ریچی در بین سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ جهت سهولت در نوشتن سیستم عامل که اختصاصاً Unix را شامل میشد در آزمایشگاه بل اختراع شد . روز به روز بر محبوبیت زبان سی افزوده شده و می شود . زبان سی نزدیک ترین زبان برنامه نویسی رایج به زبان اسمبلی سطح بالا می باشد .

در سال ۱۹۷۸ ، دنیس ریچی با همکار خود ، برایان ویلسون کرنیگان کتاب « زبان برنامه نویسی سی » را به رشته تحریر در آوردند که به عنوان اولین کتاب آموزشی این زبان ثبت شده است . ده سال بعد ، یعنی در سال ۱۹۸۸ دوباره نسخه دیگری را روانه بازار کردند که نسخه دوم « زبان برنامه نویسی سی » بود . سال بعد از آن انستیتوی استاندارد سازی آمریکا ، انسی ANSI نسخه استانداردی را برای زبان سی تعریف کرد . در سال ۱۹۹۸ نیز دوباره به استاندارد سازی زبان سی پرداخت . یک سال بعد سازمان استاندارد سازی جهانی ISO زبان سی را استاندارد بین المللی نمود . آغاز کار کامپایلر های خانگی را می توان از همان تاریخ دانست ؛ یعنی زمان استاندارد شدن زبان سی که به اسم ANSI C 98 و ISO C 99 معروف می باشند . آخرین استاندارد زبان سی نیز در سال ۲۰۱۱ به تصویب سازمان ایزو رسید .

شاید از خود بپرسید استاندارد به چه معنیست ؟

زمانی که زبان سی تعریف و اختراع شد ، کمبود های زیادی برای ایجاد رابط گرافیکی ، کار با قطعات مختلف و … وجود داشت . برای همین ارائه دهنده های بسته های نرم افزاری برنامه نویسی با زبان سی ، همواره در طول زمان و هر کدام برای خود کلید واژه هایی را اضافه یا کم می کردند و یا عملکرد دلخواه خود را برای آن به کار می بستند . هر کدام کتابخانه مجزای خود را ایجاد می کردند و با تمام این استانداردهای تصویب شده ، بد نیست بدانید ، اوضاع آنقدر ها هم که فکر می کنید مناسب نیست ! هنوز هم به کارگیرنده ها هر کدام برای خود امکاناتی را کم و زیاد می کنند . و کتابخانه های مختص خود را دارند . اما استانداردها تقریباً غالبند و در اکثر کامپایلر ها مشترک هستند .

برای نوشتن برنامه های سی نیاز به مجموعه ای نرم افزار ها خواهید داشت . که در صفحه بعدی می توانید آنها را پیدا کرده و مهیّا نمائید . به صورت اختصار اول باید یک ویرایشگر متن داشته باشید . در ویندوز برنامه Notepad و در سیستم عامل مک TextEdit و در نسخ مختلف لینوکس ویرایشگرهای متن به همراه سیستم عامل وجود دارند . اما ویرایشگر های متنی همچون Notepad++ یا Geany ، GNU Emacs ، JuffEd ، Programmer’s Notepad ، Scribus ، SuperEdi ، Vim ، WinVi یا خیلی از ویرایشگر های دیگر امکاناتی دارند که سهولت نوشتن برنامه را فراهم می نمایند . امکاناتی نظیر تفکیک قسمت های برنامه با رنگی کردن ، کلفت کردن ، ایتالیک کردن و از همه مهم تر جمع کردن قسمت های آن که هر زمان بخواهید می توانید باز کنید . جستجو و جایگزین کردن های پیچیده و کامل ، کدنویسی خودکار و … که کار را راحت تر می کنند .

به کارگیرنده ها ، برنامه بعدی مورد نیاز هستند که عمدتاً کامل هستند و کامپایلر ، لینکر و دیباگر را با هم ارائه می کنند . هر کدام از به کارگیرنده ها ممکن است علاوه بر زبان استاندارد ، دارای کلیدواژه های اضافی باشند که کاربردهای اختصاصی خود را دارند . به علاوه کتابخانه هایی را عرضه می کنند که استفاده از توابع آنها ، کار برنامه نویس را برای نوشتن برنامه سهولت می بخشند .

در انتها باید بدانید که برخی نرم افزارها مجموعه کاملی از ویراشگر و به کارگیرنده به همراه تمام یا بخشی از نیاز های برنامه نویس مبتدی یا حرفه ای را فراهم می کنند که به آنها آی.دی.ای IDE گفته می شود و مخفف Integrated Development Environment به معنی محیط خلق یکپارچه می باشد . اما استفاده از آنها برای افراد مبتدی به هیچ وجه توصیه نمی شود . چرا که آنها تنظمیات پیچیده دارند و غالباً برای تست کردن ایجاد نشده اند و تنها می توانند پروژه ایجاد کنند و آن را به خروجی تبدیل کنند .

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

پیام بگذارید